Psychologia jedzenia sens

Czy psychologia jedzenia ma sens?

Psychologia jedzenia, psychologia odżywiania, psychologia zachowań żywieniowych – zwał jak zwał. Czy ta dziedzina ma jakikolwiek sens, poza zapewnieniem pracy badaczom w swoich laboratoriach oraz wykładowcom próbującym przekazać wiedzę swoim studentom? Promotor mojej pracy magisterskiej mówiła, że badanie musi być sexy. Większość znanych mi badań z psychologii jedzenia śmiało można tak właśnie określić. Bynajmniej nie…

Jak biologia wpływa na nasze nawyki?

Zmiana nawyku to nie tylko coś, co zachodzi na płaszczyźnie naszego zachowania, naszego myślenia, ale ma ona również oddźwięk na poziomie biologicznym. I tak jak nowe zachowanie wpływa na biologię, tak i biologia organizmu wpływa na zachowanie (i bardzo często nasza interpretacja tego, co dzieje się w ciele, powoduje, że to zachowanie sabotujemy i szybko…

Instrukcja zmiany nawyku

Piątek z Psychodietetyką – Instrukcja zmiany nawyku

Patronem dzisiejszej notki jest sam Mistrz Yoda, który nauczył nas, że nie ma czegoś takiego jak próbowanie. Trzeba po prostu zakasać rękawy (albo świetlne miecze) i wziąć się do roboty. Czasami jednak wzięcie się do roboty to nie taka prosta sprawa. I nie mam na myśli zwykłego „niechcemisię”. Bardzo często mówimy sobie „od jutra będę…

Konsekwencje diety

Piątek z Psychodietetyką: Jakie mogą być konsekwencje diety?

W idealnym świecie konsekwencje diety byłyby równie idealne: trwała utrata zbędnych kilogramów, zdrowie, szczęście, akceptacja siebie, zdrowy tryb życia, nad którym nie trzeba pracować, bo po prostu sam z siebie przychodzi. Statystyki mojego bloga mówią, że jesteście już dorosłymi ludźmi, dlatego pewnie już zdążyliście się przekonać, że idealny świat nie istnieje, przez co konsekwencje diety…

Jak odzyskać kontrolę nad jedzeniem

Piątek z Psychodietetyką: Jak odzyskać kontrolę nad jedzeniem w 10 krokach?

Nadwaga i otyłość to nie problem kilku kilogramów, które pojawiły się po szalonych i rozpustnych wakacjach lub leniwej zimie. To bardziej złożone zależności obejmujące nie tylko to, co jemy, ale głównie to, co w naszej głowie – jak o jedzeniu (i sobie) myślimy, jak kontrolujemy emocje, jak radzimy sobie ze stresem. Z tego też powodu…

Jak sobie radzić z napadami obżarstwa?

Piątek z Psychodietetyką: Jak sobie radzić z napadami obżarstwa?

Nagły i niepohamowany głód zdarza się każdemu z nas. Rzucamy się na czekoladę jak Pumba na soczyste robaki i zapominamy o świecie. Dopóki czekolada się nie skończy. Bo wtedy to się dopiero zaczyna: wyrzuty sumienia, karanie siebie, wmawianie sobie, że jest się nic nie wartym i beznadziejnym człowiekiem, który nawet czekoladzie nie potrafi powiedzieć „nie”,…

Dlaczego diety nie działają?

Piątek z Psychodietetyką: Dlaczego diety nie działają?

Wpadłam ostatnio na pomysł przygotowania cyklu postów związanych z psychodietetyką i zdrowym odchudzaniem. Jak możecie się domyślić,  będą się one ukazywały w każdy piątek. Dzisiaj opowiem Wam o tym, dlaczego diety nie działają. Mówiąc „dieta” nie mam na myśli określonego sposobu odżywiania, jaki ma każdy z nas, ale wszelkie diety cud-miód-orzeszki, restrykcyjne diety, o których…

Książki o nawykach

3 książki o nawykach, które musisz przeczytać

Z okazji Europejskiego Dnia Mózgu przygotowałam wpis, który pozwoli Wam lepiej zrozumieć Wasze i cudze mózgi, szczególnie pod względem tego jak zorganizowały one sobie życie i po co w zasadzie wprowadziły nawyki. Jakiś czas temu pisałam o tym, że to przez dinozaury tak trudno nam je zmienić. Jeśli zainteresował Cię tamten wpis albo w ogóle interesuje…

Czy chcesz być na diecie?

Czy na pewno chcesz być na diecie?

Wydaje się, że każdy z nas z utęsknieniem wypatruje coraz cieplejszych dni, słońca i zrzucenia z siebie kilku warstw ubrań. Jednak dobrze zdaję sobie sprawę z tego, że niektórych może to przerażać. Szczególnie fragment o zrzucaniu z siebie ubrań. Zima potrafi wiele wybaczyć, bo wszelkie nadprogramowe grzechy łatwo ukryć pod grubymi swetrami i płaszczami. I…