Jak przygotować się do wakacji?

Z racji, że tegoroczne wakacje już za mną, a najbliższe tygodnie to remont, malowanie ścian i tworzenie koncepcji, liczę na Wasze wyjazdowe relacje, bo to zawsze miło pooglądać piękne zdjęcia z różnych miejsc. Żebyście bawili się bezpiecznie na zagranicznych, a szczególnie tych daleko zagranicznych wakacjach, przygotowałam wspólnie z Mamą Mrzenką, specjalistką od medycyny podróży, garść porad, abyście szczęśliwi i zdrowi mogli z nich wrócić.

 • Na kilka tygodni przed wyjazdem przygotuj listę rzeczy do załatwienia, aby bez nerwów wszystko zdążyć załatwić.
 • Na stronie MSZ sprawdź czy miejsce wyprawy jest bezpieczne (niedawne ataki terrorystyczne). Ważne jest, żeby pamiętać o tym jaka jest pora roku w danym kraju i czy pogoda nie zepsuje planów podróżniczych. Uruchomiona jest aplikacja iPolak, poprzez którą można otrzymać informacje o pobliskich zagrożeniach.
 • W razie podróży samochodem przygotuj go i zrób przegląd, aby uniknąć awarii po drodze (spróbujcie naprawić samochód w sierpniu we Włoszech, kiedy wszyscy są przecież na wakacjach).
 • Jadąc z dziećmi, na etapie planowania, wybierz miejsce przyjazne zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
 • Wcześniej pomyśl o czworonogach. Sprawdź czy można zabrać je ze sobą lub z kim możesz je zostawić pod opieką.
 • Jeżeli podróż odbywa się w egzotyczne miejsca, ok. 6 tygodni przed wyjazdem skontaktuj się z lekarzem medycyny podróży, aby zaplanować optymalną profilaktykę i przyjąć odpowiednie szczepienia.
 • Jeżeli chcesz poczuć adrenalinę (skoki ze spadochronem, rafting, itp.), nie zapomnij o dodatkowym ubezpieczeniu. Również choroby przewlekłe (nadciśnienie, cukrzyca) wymagają specjalnego ubezpieczenia. Typowe ubezpieczenie z biur podróży nie jest wystarczające.
 • Jedna z najczęstszych dolegliwości w podróży to biegunka podróżnych, nazywana zemstą faraona lub klątwą montezumy. Można jej zapobiec. Jedz gotowane, pieczone, grillowane potrawy, czyli takie, które są poddane obróbce termicznej. Wodę mineralną pij w fabrycznie zamkniętych opakowań. Unikaj lodu dodawanego do napojów. Myj i obieraj owoce i warzywa przed ich spożyciem. Unikaj surowych lub niedogotowanych jajek, nabiału, mleka, majonezu, sosów. Często myj ręce mydłem i dokładnie wycieraj. Główna zasada to: ugotuj, zaparz, obierz albo zapomnij (która po angielsku brzmi o wiele ładniej: cook it, boil it, peel it or forget it)
 • Pamiętaj, że wścieklizna jest na całym świecie, dlatego w podróży nie drażnij zwierząt, unikaj kontaktu z bezpańskimi psami i kotami, nie dokarmiaj zwierząt, nie jedz w otoczeniu małp. Im zwierzę się bardziej łasi, tym bardziej należy je podejrzewać o przenoszenie wścieklizny. W przypadku pogryzienia pamiętaj, że może być to stan zagrażający życiu. Energicznie płucz ranę wodą i mydłem przez ok. 20 minut, co pozwala unieszkodliwić część wirusów. Po odkażeniu rany jodyną załóż jałowy opatrunek. Jak najszybciej skontaktuj się z placówką medyczną w celu przyjęcia surowicy oraz szczepienia. Nawet jeśli w tym celu musisz przerwać wycieczkę, zrób to.
 • Po powrocie, w przypadku podejrzanej gorączki, skontaktuj się z lekarzem, uwzględniając miejsce pobytu.
 • W krajach gdzie występuje malaria można profilaktycznie przyjmować tabletki przeciwmalaryczne, w tej chwili brak jest szczepienia.
 • Skompletuj odpowiednią apteczkę podróżną uwzględniając miejsce wyjazdu. Podróżując samolotem włóż ją do bagażu podręcznego, aby uniknąć utraty leków przy zgubieniu bagażu głównego. Przy dużej ilości leków poproś lekarza o zaświadczenie potwierdzające konieczność ich zażywania w podróży (taki dokument powinien być przetłumaczony na język angielski).
 • Podstawowy skład apteczki w podróży do krajów rozwijających się i tropikalnych:

  leki stosowane na stałe z zapasem na wypadek opóźnień, leki przeciwbiegunkowe, preparat nawadniające, leki przeciwbólowe, leki przeciwgorączkowe, leki przeciwalergiczne (pomocne w przypadku ukąszeń owadów), antybiotyki (po konsultacji  lekarzem, jeśli mogą wystąpić trudności z dostępem do opieki medycznej), kremy z odpowiednim filtrem uv (u dzieci zawsze 50), preparat łagodzący objawy oparzenia słonecznego, maść o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym 3w1 (dostępne bez recepty), krople do oczu łagodzące podrażnienia spojówek, środek do dezynfekcji ran i skaleczeń, zestaw plastrów, gazików, bandaży.

  W zależności od potrzeb mogą się przydać środki owadobójcze, repelenty (ochrona przed komarami), środki do uzdatniania wody lub przenośny filtr turystyczny.

 • Więcej informacji znajduje się na stronach www.szczepieniadlapodrozujacych.pl oraz www.gis.gov.pl

Jakie są Wasze sposoby na dobre przygotowanie się do bezpiecznych wakacji? Jeśli macie jakieś pytania odnośnie któregoś z punktów, śmiało zadawajcie je w komentarzach lub w prywatnej wiadomości.

 

Podobne wpisy

4 thoughts on “Jak dobrze przygotować się do wakacji?”

 1. Bardzo ważne wskazówki! Do tej pory na dalekie podróże jeździłam tylko z zespołem, więc jak coś było potrzebne, to byliśmy o tym informowani – sami nie musieliśmy niczego załatwiać ani o niczym myśleć. Zapisuję post, bo planuję w tym roku wakacje na jesień, więc w tym roku jeszcze się przyda :).

 2. Za granice w tym roku się nie wybieram, choć przez całą Polskę już tak. Ale to pewnie będzie na zasadzie wrzucenia wszystkiego potrzebne i nie potrzebne do samochodu i w drogę.

 3. Dobre rady, a co do wścieklizny to mogę bawić się z małpami dowoli, bo jestem zaszczepiona 😀 polecam przy wyjazdach w bardziej egzotyczne miejsca

Comments are closed.