Książki, które ułatwiają zdrowy styl życia

Prowadzenie zdrowego stylu życia jest coraz bardziej popularne, a przez to na pewno jest o wiele łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Pamiętam jak rzucałam się w sklepach na mąkę pełnoziarnistą, która dzisiaj jest dostępna na każdym kroku. Ale to wcale nie oznacza, że nie można tego jeszcze bardziej ułatwić, bo jeszcze długa droga przed nami w edukowaniu i wprowadzaniu zmian. W związku z tym, w mojej głowie narodził się pomysł na cykl wpisów “Rzeczy, które ułatwiają zdrowy styl życia”. Dzisiaj przedstawię wam książki, które przeczytałam i które z czystym sumieniem mogę polecić oraz te, o których słyszałam sporo dobrego i do których przeczytania się przymierzam.

1. Zamień chemię na jedzenie. Julita Bator

Myślę, że to jedna z ważniejszych książek w zmianie nawyków żywieniowych i podejrzewam, że zapoczątkowała już sporo zmian. Można się z niej dowiedzieć jakie pułapki czekają na nas w różnych grupach produktów i jak sobie z nimi radzić. Dla mnie jej treść nie była dużym zaskoczeniem (przeczytałam ją niedawno), ale gdybym natrafiła na nią kilka lat temu to z pewnością pewne zmiany wprowadziłabym szybciej.

2. Zamień chemię na jedzenie. Nowe przepisy. Julita Bator

Ta książka kucharska jest bardzo fajnym uzupełnieniem poprzedniej książki. Podchodziłam do niej na początku sceptycznie (lubię te duże i pięknie wydane), ale naprawdę zawiera kilka ciekawych pozycji, które chętnie wypróbuję, szczególność, że większość z nich wpisuję się w moją ulubioną kategorię “smaczne, zdrowe i szybkie”. Podzielona jest tak, że łatwo dostosować przepis do okazji (np. przyrządzając dzieciom jedzenie do szkoły, lunch do pracy lub danie świąteczne). Dodatkowo pod koniec książki znajduje się spis przepisów wegetariańskich, bezglutenowych, itp., co może ułatwić poruszanie się po książce tym, którzy stosują daną dietę.

3. Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i w biznesie. Charles Duhhig

Mam wrażenie, że przed sukcesem tej książki nikt o nawykach nie mówił, a później wszyscy zaczęli. Wiele rzeczy, które przeczytałam i wysłuchałam w tym temacie na pewno było inspirowane tą książką. Świetnie się ją czyta, jest napisana przyjemnym i lekkim językiem. Zawiera mnóstwo z życia wziętych ciekawostek, które skłaniają do przemyśleń w obszarze własnych nawyków oraz dostarczają tematów do rozmów (“a wiecie dlaczego pasta do zębów się pieni?” zrobi z was gwiazdy na niejednej imprezie).

4. Francuzki nie tyją. Mireille Guiliano

Przyznam się wam, że od czerwca planuję napisać recenzję tej książki, ale strzeliłam sobie sama w stopę, bo podczas jej czytania zaznaczyłam tyle ważnych cytatów, że przeraża mnie zabranie się za to już od samego patrzenia na wszystkie kolorowe naklejki, które z niej wystają. Samą książkę bardzo przyjemnie się czyta. Podejście autorki w dużym stopniu łączy się z moim podejściem do świadomego i skutecznego odchudzania.

5. Głodne emocje. Jak schudnąć mądrze, skutecznie i na zawsze. Anna Sasin

Krótka książka, ale cała naszpikowana psychologiczną wiedzą i ćwiczeniami do każdego rozdziału. Opisane są przeróżne aspekty związane z rozwojem osobistym (między innymi motywacja, wyznaczanie celu, stres, pewność siebie). Pozycja nie tylko dla odchudzających się.

6. Diet coaching. Poradnik dla wiecznie odchudzających się. Urszula Mijakowska

Kilka lat temu miałam trafić do pani Urszuli na staż. Fruwałam ze szczęścia, dopóki pomiędzy nami nie stanęło coś tak banalnego jak biurokracja i okazało się, że stażu odbyć nie mogę. Nie pozostało mi nic innego jak przyswojenie wiedzy z książki. A tej można w środku znaleźć sporo, razem z dużą ilością ćwiczeń, które ułatwiają wprowadzenie zmian w nawykach oraz swoich przekonaniach. Ważna pozycja w rozpoczęciu świadomego odżywiania.

Do przeczytania:

1. Cukier sól tłuszcz. Michael Moss

Ta książka dotarła do mnie niedawno i na razie zdążyłam ją tylko przejrzeć, ale już bardzo mnie zaciekawiła, szczególnie, że jej autor jest laureatem Nagrody Pulitzera w kategorii “Dziennikarstwo śledcze”. Myślę, że przeczytam ją jeszcze w tym miesiącu, więc dam wam znać co sądzę na jej temat.

2. Czy wiesz co jesz? Poradnik konsumenta, czyli na co zwracać uwagę, robiąc codzienne zakupy. Katarzyna Bosacka, Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska

Obejrzałam naprawdę sporo odcinków z tej serii, zawsze z wielkim zaciekawieniem, dlatego myślę, że książka także może być interesującą i rzetelną pozycją (a z panią Kozłowską-Wojciechowską miałam zajęcia na Psychodietetyce, w których z przyjemnością uczestniczyłam).

3. Spektrum. Dean Ornish

Wydaje mi się, że dieta proponowana przez doktora Ornish mogłaby zdobyć moje serce. Po pierwsze, swój pomysł na nią potwierdził w rzetelnych badaniach, po drugie, skupia się zarówno na odżywianiu, jak i na aktywności fizycznej oraz walce ze stresem, a po trzecie, takie podejście jest elastycznie dostosowywane do potrzeb indywidualnego człowieka.

4. Głosy rewolucji żywnościowej. Możesz uzdrowić swoje ciało i świat tym, co jesz. John Robbins

Pamiętam, że czytałam o tej książce zaraz przed jej wydaniem na polskim rynku i już wtedy bardzo mnie zainteresowała (ach, tyle książek, a tak mało czasu, żeby je wszystkie przeczytać!). Zawarte są w niej wywiady (m.in. ze wspomnianym wcześniej doktorem Ornishem), w których specjaliści dzielą się swoją wiedzą i przemyśleniami na tematy nie tylko dotyczące nas samych, ale także bardziej globalnych problemów.

Znacie te książki? Co o nich sądzicie? A może macie swoich innych faworytów? Chętnie ich poznam i dopiszę do listy książek do przeczytania. A już za tydzień kolejny wpis z serii ułatwiającej zdrowy styl życia. Bądźcie czujni.

Podobne wpisy

7 thoughts on “Książki, które ułatwiają zdrowy styl życia”

 1. O raju, to teraz mi dowaliłaś! Ja już mam tyle książek do przeczytania, a Ty mi jeszcze kolejne podrzucasz haha! Z wymienionych czytałam “Siłę nawyku” i bardzo polecam :).
  Słyszałam już dość dawno o “Dlaczego francuzki nie tyją” i chętnie przeczytam Twoją recenzję. Wierzę, że dasz radę przebrnąć przez notatki ;). Obecnie mieszkam z francuzką i patrząć na to, co je (prawie veganka) to chyba znam odpowiedź na to pytania. One jedzą jak wróbelki.
  Zaciekawiłaś mnie pozycjami “Dieta coaching”, “Sół, cukier, tłuszcz” oraz “Głosy rewulucji żywnościowej” – dopisują je do listy 🙂

 2. “Zamień chemię na jedzenie” to coś w stylu “Największe kłamstwa naszej cywilizacji” Pawlikowskiej?

 3. Dzięki, Sylwia – kilka pozycji dodałam do swojej listy Czytelniczej.
  Co do książki “Francuzki nie tyją”, to jakoś nie mogę jej zmęczyć. Nie podoba mi się ta książka, ale nie pod względem merytorycznym, tylko językowym. Stanęłam gdzieś w środku, mimo że też zgadzam się z wieloma radami tam zawartymi, i jakoś nie mogę doczytać do końca, ale będę próbować… 🙂

 4. Bardzo mnie interesuje rzetelny tekst o produktach, które są naprawdę zdrowe. Ale biorąc pod uwagę nie teorię, lecz praktykę. Czyli np. marchewka jest zdrowa teoretycznie, ale czy naprawdę? Stosuje się dużo nawozów, czyli chemii, aby wyrosła. Myślisz, że odpowiedź znajdę w polecanej przez Ciebie książce Pani Bator albo Bosackiej?

  1. U Bator jest bardzo dużo takich informacji odnośnie różnych grup produktów. Co do Bosackiej to nie wiem, ale jak tylko się dowiem to dam znać 🙂

Comments are closed.