Instrukcja zmiany nawyku

Patronem dzisiejszej notki jest sam Mistrz Yoda, który nauczył nas, że nie ma czegoś takiego jak próbowanie. Trzeba po prostu zakasać rękawy (albo świetlne miecze) i wziąć się do roboty.

Czasami jednak wzięcie się do roboty to nie taka prosta sprawa. I nie mam na myśli zwykłego “niechcemisię”. Bardzo często mówimy sobie “od jutra będę żył zdrowo”, ale tak naprawdę nie wiemy co to znaczy i co chcemy w związku z tym robić. Dlatego na samym początku warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które ułatwią działanie. To serio działa. Zobaczcie, taka IKEA, nigdy nie zostawia nas samym sobie, mówiąc “tu jest ładny mebel, trzeba go skręcić”. IKEA daje nam instrukcję obsługi (raz mój przyjaciel na Erasmusie zakupił otwieracz do konserw i nie dostał do niego instrukcji i wszyscy się śmialiśmy, że nie potrafi go obsłużyć, po czym przestaliśmy się śmiać, bo też nie potrafiliśmy, no i trzeba było ściągać instrukcję z internetu).

Chcąc wprowadzić zdrowy styl życia, ogrom wszystkich rzeczy do zmiany może wydawać się przerażający. No bo tutaj warzywa i owoce, tam sport, trzeba się wyspać, warto zadbać o higienę pracy, pakować jakieś lunch boxy, planować jadłospis, jeść świadomie, nie podjadać, plepleple. Jednak przestrzegam przed robieniem tych wszystkich rzeczy jednocześnie. Zmiana to naprawdę duży wysiłek, a kilka zmian na raz może nas szybko wykończyć, przez co w kilka dni można się znaleźć znowu w punkcie startu. A przecież nie o to w tym wszystkim chodzi. Druga sprawa, to jak to wszystko zrobić? Podjęcie decyzji odnośnie zmiany to podstawa. Ale bez dobrej instrukcji, ciężko będzie poza tę podstawę wyjść. A chodzi nie tylko o myślenie, ale też o efekty (i nie mówię tu o liczbach, wadze, liczeniu kalorii, tylko o działaniu, konkretnym zachowaniu).

Przychodząc Wam z pomocą, stworzyłam listę pytań, które ułatwią Wam stworzenie instrukcji do zmiany nawyku. Nie wystarczy jej przeczytać. Nie wystarczy też odpowiedzieć sobie na pytania w głowie. Zapiszcie wszystkie swoje odpowiedzi! Pytania znajdują się poniżej, możecie je ściągnąć także w formacie PDF, żeby np. móc je sobie wydrukować i w ten sposób uzupełnić. Im dokładniejsi będziecie w swoich odpowiedziach, tym łatwiej będzie Wam wdrożyć działanie.

INSTRUKCJA ZMIANY NAWYKU

1. Jaki nawyk chcę wprowadzić?

2. W jaki sposób to zrobię?

3. Kiedy zacznę? Jaki to będzie dzień, która godzina?

4. Jak często będę wykonywać daną czynność?

5. W jakim miejscu muszę się znaleźć, żeby zacząć? Jak tam dotrę?

6. Czego potrzebuję, żeby zacząć? Jak to zdobędę?

7. Kogo potrzebuję, żeby zacząć? Jak się umówię z tą osobą?

8. Co może mi przeszkodzić?

9. Jak mogę wyeliminować tę przeszkodę?

10. Jakie pytanie potrzebuję sobie zadać, żeby ułatwić działanie?

Chcę otrzymać darmowy PDF z Instrukcją Obsługi Nawyku


Podzielcie się w komentarzach Waszymi celami. A jeśli macie ochotę na wspólną zmianę nawyków żywieniowych i zdrowe odchudzanie, to zapraszam wszystkich chętnych do zakupu mojego kursu “Jak schudnąć z głową?”. Poniższy obrazek przeniesie Was do strony zakupowej, na której znajdziecie wszystkie potrzebne informacje.

Jak schudnąć z głową

Podobne wpisy

3 thoughts on “Piątek z Psychodietetyką – Instrukcja zmiany nawyku”

  1. Ja zmieniam już drobne nawyki od jakiegoś czasu i dobrze mi idzie, Głównie dlatego, że sobie dobrze wyznaczyłam cele i je zwizualizowałam. A potem trzeba działać 🙂

Comments are closed.